Hayvanını Sokağa Bırakanlara Ceza Geliyor!

Sahipsiz sokak hayvanları için “köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılması” belli hükümlere bağlanacak.

PARA CEZASI GELİYOR

Sahipsiz hayvanları toplayıp başka bir ilçenin sınırlarına veya ormanlık alanlara bırakanlara hayvan başına 50 bin TL para cezası verilecek.

Bunların yanı sıra, hayvanları sahiplenip sokağa atanlara yönelik mevcut 5 bin TL’lik para cezası da artırılarak, 50 bin TL’ye çıkarılacak.

KISIRLAŞTIRMA ŞARTI GELİYOR

Mahallelerde, vatandaşlar tarafından bilinen ve beslenen zararsız köpekler ise kısırlaştırılmak şartıyla sokakta kalmaya devam edecek.

Toplanan sokak köpekleri arasında barınak koşullarında yaşamını devam ettiremeyecek durumda hasta ve saldırgan olanlara ve 1 ay içinde sahiplendirilmeyenlere “ötenazi (iğneyle uyutma)” uygulanacak. Sahiplendirilen hayvanlar ise çiple takip edilecek.

REHABİLİTE EDİLMEYEN HAYVANLARA ÖTENAZİ

ekonomim’in haberine göre, AKP kurmayları, saldırgan hayvanların sahiplendirilmesi konusundaki tartışmalarla ilgili şunları söyledi:

“Barınakta rehabilite edilemeyen hayvanlara ötenazi uygulayacağız. ‘Sahiplendirilmeyecek’ yerine, ‘barınakta barınma imkânı kalmayan’ diye bir ifade kullanacağız. Öncelikli amaç sokak güvenliği. Bu hayvanların toplum sağlığını tehdit etmesini önlememiz lazım.”

Yasa teklifinin Meclis tatile girmeden TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir