Apple’dan sonra Oppo da telefonlarına yapay zeka getirecek!

Oppo, yapay zeka özelliklerini pahalı telefonlarına özel olarak saklamayacağını, fiyatı ne olursa olsun yapay zeka özelliklerini tüm cihazlarına getireceğini açıkladı. Şirkete göre, yapay zeka araçlarının üst segment Find serisi telefonlarına, Reno serisine ve hatta bazı F ve A serisi cihazlara ulaşacağı belirtiliyor.

Oppo, 2024 yılı sonuna kadar 50 milyon Oppo cihaz sahibinin üretken yapay zeka özelliklerine erişimini sağlamak istiyor

Bu ciddi bir taahhüt, çünkü Oppo cihazları arasında büyük farklılıklar bulunuyor. Oppo, işlemci tarafında hem Qualcomm hem de MediaTek ile çalışıyor ve bazıları Google Hizmetleri olmadan Android kullanıyor, bu da üretilmiş yapay zeka özelliklerinin tutarlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için bir zorluk oluşturuyor.

Find ve Reno serisine yapay zeka özelliklerini getirmek çok da zor değil, ancak aynı özelliklerin daha ucuz F ve A serisi telefonlara gelmesi pek beklenmiyordu. Ancak Oppo, işlemcilerdeki farkların hangi cihazların uygulanabilir olacağını etkileyeceğini kabul ediyor, bu da her F ve A serisi telefonunun değil, sadece bazılarının yeni özelliklere sahip olacağı anlamına geliyor.

Oppo, Gemini Nano özelliklerini bir sonraki Find X cihazına ve Reno 12 ailesine getirmek için Google ile çalışıyor ve hesaplama verimliliğini ve depolamayı artırmak için MediaTek ile işbirliği yapıyor. Şirket ayrıca, doğal ses ve metin dönüştürme için yapay zekayı kullanmak ve masaüstü makineler ile akıllı telefonlar arasındaki bağlantıları iyileştirmek için Microsoft ile çalışıyor.

Her ne kadar çok ilginç olsa da güncellemeler ve hangi araçların tam olarak telefonlara sunulacağına dair kesin detaylar bilinmiyor. Oppo, yapay zeka Silgi gibi üretken yapay zeka araçlarına odaklandı ve bu özelliklerin akıllı telefonlarına gelecek başlıca yapay zeka aracı olacağı izlenimini verdi.

Oppo telefon sahiplerinin bu yıl 50 milyonunun yapay zeka araçlarına erişim sağlayacağına dair açıklamasının dışında, yazılım güncellemeleri için yayın tarihleri verilmedi. Ayrıca dil desteği ve bölgesel farklılıkların hangi cihazların yapay zeka araçlarına sahip olacağını nasıl etkileyeceği ve gelecekte belirli yapay zeka hizmetlerinden ücret talep edilip edilmeyeceği bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir