32 Gbps Hıza Çıkabilen Micron GDDR7 Bellekler Resmen Duyuruldu

Micron Technology, NVIDIA ve AMD’nin yeni nesil GPU’ları için 32 Gbps kalıp hızı ve PAM3 sinyali sunan GDDR7 bellek çözümünü duyurdu. İşte, Micron GDDR7 özellikleri.

Micron Technology, sektörün en yüksek bit yoğunluğuna sahip yeni nesil GDDR7 grafik belleğinin örneklemesini duyurdu.

1β (1-beta) DRAM teknolojisinden ve yenilikçi mimariden yararlanan Micron GDDR7, güç açısından optimize edilmiş bir tasarımda 32 Gb/sn yüksek performanslı bellek sunuyor. GDDR6’ya göre %60’a kadar daha yüksek bant genişliğine sahip 1,5 TB/s’nin üzerinde sistem bant genişliği ve iş yüklerini optimize etmek için dört bağımsız kanalla GDDR7 bellek, daha hızlı tepki süreleri, daha akıcı oyun ve daha kısa işlem süreleri sağlıyor.

GDDR7 ayrıca daha iyi termaller ve pil ömrünü uzatmak için GDDR6’ya kıyasla %50’den fazla güç verimliliği artışı sağlarken yeni uyku modu bekleme gücünü %70’e kadar azaltıyor. Micron GDDR7’deki gelişmiş güvenilirlik, kullanılabilirlik ve servis kolaylığı (RAS) özellikleri, performanstan ödün vermeden cihaz güvenilirliğini ve veri bütünlüğünü artırırken uygulama yelpazesini yapay zeka, oyun ve yüksek performanslı bilgi işlem iş yüklerini kapsayacak şekilde genişletiyor.

GDDR7 bellek, metinden görüntüye oluşturma gibi üretken yapay zeka iş yükleri için verimi %33’e kadar artıran ve yanıt süresini %20’ye kadar azaltan yüksek performans sunuyor.

Micron, GDDR7 ile oluşturulan ekran kartlarının 1080p, 1440 ve 4K çözünürlüklerde mevcut GDDR6 ve GDDR6X trendlerine göre ışın izleme ve pikselleştirme için saniyedeki kare sayısında (FPS) %30’dan fazla bir iyileşme sağlamasını bekliyor. GDDR7’nin eklenmesi, Micron’un CPU, NPU ve GPU bileşenlerinde DDR, LPDDR ve GDDR bellek seçenekleriyle uç yapay zeka çıkarım uygulamalarına yönelik sektör lideri ürün portföyünü tamamlıyor. Oyun uygulamaları için yeni nesil bellek, performans ve çerçeve arabelleği ölçeklendirme yoluyla uyarlanabilir manzaralar, oyuncular ve hikayelerle yapay zekayla geliştirilmiş oyun deneyimine olanak tanıyor.

Micron, GDDR6X’te PAM4 sinyalleşmesini tanıttı ve GDDR6’ya göre %20’den fazla iyileşme sağlayan liderlik performansı sağladı. PAM4 ile elde edilen başarı, Micron’un PAM3 ile devam eden GDDR7 portföy liderliğinin temelini oluşturuyor. Sektörün ilk 40 Gb/s PAM3 performansının ölçülmesi gibi mühendislik ilerlemeleri, gelecekteki GDDR7 ürünlerinde daha yüksek performansa giden yolu açıyor.

GDDR7 belleği, 2024 takvim yılının ikinci yarısında doğrudan Micron’dan ve seçkin küresel kanal distribütörleri ve satıcıları aracılığıyla satışa sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir