104. yılında Meclis artık denetleyemiyor: Kurtulmuş da çare bulamadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, ilk gemi seferinde “kaybolan” mühendis Yiğit Acar ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Ancak Yılmaz, Karasu’nun soru önergesine cevap vermedi. Bunun üzerine Karasu, Meclis Başkanı Kurtulmuş’a “Yasamanın bilgi edinme ve denetim işlevlerinin kuvvetlendirilmesi bakımından soruların yanıtsız bırakılması hususunda Meclis Başkanlığı’nın sessiz kalmasının kabul edilebilecek bir tutum olmadığını” iletti.

Numan Kurtulmuş

Kurtulmuş’tan Karasu’ya gelen cevapta Anayasa ve İçtüzük’te Meclis Başkanlığı’na soru önergelerinin cevaplandırılmasına veya gelen cevapların içeriğine yönelik denetim görev ve yetkisi verilmediği kaydedildi. Kurtulmuş imzası ile gelen cevapta, “Önergelerin cevaplandırılması noktasında Başkanlığımızın yetkisi önerge muhatabı ve sahibi arasında koordineyi sağlamakla sınırlıdır” denildi.

‘Tek adam’ rejiminin sonucu

SÖZCÜ’ye konuşan Ulaş Karasu şunları kaydetti:

Ulaş Karasu

Meclisimizin asli görevi, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini korumak, laik, demokratik, sosyal hukuk devletini geliştirmek ve ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmasını sağlamaktır. Muhalefet olarak bu sorumlulukla etkin, yapıcı ve kararlı bir şekilde denetim yollarını işletmek istiyoruz. Ancak, bu değerler 2014 yılından bu yana tüm yetkiyi tek elde toplayan ‘tek adam’ rejimiyle birlikte tahrip edildi. Önergelerimize yanıt verilmemesi, millet egemenliği ve dolayısıyla meclisimizin saygınlığı ile bağdaşmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir